Szczecin ma Wykonawcę Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów
Dodano: 11 kwiecień 2012 godz. 14:10
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o. o. z siedzibą w Szczecinie informuje, że w dniu
11 kwietnia 2012 roku Komisja Przetargowa powołana przez ZUO Sp. z o.o. wyłoniła Wykonawcę, który wybuduje Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego" Jest nim Mostostal Warszawa S.A.
Wartość kontraktu opiewa na kwotę 666 198 796,10 PLN Brutto. Zakład powstanie na Ostrowie Grabowskim. Pierwsze odpady zostaną w nim zutylizowane w grudniu 2015 r.
Postępowanie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na budowę zostało ogłoszono 26 sierpnia 2011 r. Otwarcie ofert miało miejsce 5 stycznia 2012 r. O kontrakt ubiegały się 4 przedsiębiorstwa:
1 Konsorcjum firm: Warbud SA (lider),VINCI Environnement SAS, VINCI Environnement Polska Sp. z o.o.
2 RAFAKO S.A.
3 Mostostal Warszawa S.A.
4 Konsorcjum firm: INTEGRAL Engineering und Umwelttechnik GmbH, ERBUD S.A
Od momentu ogłoszenia wyników wykonawcy mają 10 dni na złożenie odwołania w Krajowej Izbie Odwoławczej. Zatem umowa na budowę może zostać podpisana nie wcześniej niż 23 kwietnia 2012 r.
Projekt czyli Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zostanie zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych. Beneficjentem dotacji jest powołany w tym celu Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Spółka z o.o. Na finasowanie Projektu składa się dotacja z Funduszu Spójności w kwocie 255 mln, pożyczka preferencyjna z NFOŚiGW 280 mln PLN oraz środki własne 47 mln PLN. Wartość całkowita Projektu to kwota 711 415 215 PLN.
Inwestycja zostanie zrealizowana według formuły Zaprojektuj i Wybuduj, a przedmiotem budowy jest nowoczesny, spełniający najwyższe, dostępne techniki i technologie UE w zakresie ochrony środowiska (BAT). Zakład zostanie zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić pracę ciągłą przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i z gwarantowaną ilością godzin co najmniej 7500 na rok. Jego moc przerobowa dzięki zastosowaniu dwóch linii technologicznych będzie wynosić 150 000 ton/ rok i około 20 ton na godzinę . Ponadto dzięki zastosowaniu najnowszych technologii stwarza też możliwość odzysku energii cieplnej i elektrycznej.
Budowa tak nowoczesnego Zakładu wpisuje się w politykę UE zarówno w zakresie ochrony środowiska jak i racjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi. Realizuje i wdraża przepisy, dyrektywy dotyczącej gospodarki odpadami ( w tym Dyrektywę Rady 2000/76/WE w sprawie spalania odpadów).
Reasumując - budowa instalacji to przede wszystkim zmniejszenie ilości składowanych odpadów ( w tym i odpadów ulegających biodegradacji), zwiększenie stopnia odzysku i unieszkodliwiania odpadów metodami innymi niż składowanie.
Więcej informacji
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Spółka z o.o. została powołana przez Miasto Szczecin dla przygotowania i realizacji budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. W trakcie budowy ZTUO odpady komunalne nie sa przyjmowane
|
|
|
|
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Projekt "Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego". |